- The Rubbermaid Commercial TradeMaster Utility Cart easily transports tools and supplies where you need them.
- Includes shelf, drawers, and cabinet.
- Transports up to 750 lbs.
- Structural foam body for high strength and low weight.
- Single key lock secures all drawers.
<
>
Rubbermaid Commercial TradeMaster Work Utility Cart - 750 lb Load Capacity - 5" Caster Size - Structural Foam - 27.87" Width x 50.75" Depth x 29" Height - Black, Red - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 750 lb |
| Product Color | Black ~ Red |
| Product Material | Structural Foam |
| Product Name | TradeMaster Work Utility Cart |
| Width | 27.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 29" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 50.8" |
| Caster Size | 5" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
The Rubbermaid Commercial TradeMaster Utility Cart easily transport tools and supplies where you need them. The utility cart is made from a durable structural foam construction. The rolling utility cart is low maintenance, and rust, dent, and chip resistant. These utility carts feature a comfort grip, user-friendly handle and molded-in compartments for small parts or tools. The utility cart includes 5-inch non-marking casters, 2 fixed and 2 swivel with total lock brakes and full-extension, ball bearing drawer slides. Single key lock secures all drawers and allows one drawer to open at a time.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
