<
>
Rubbermaid Commercial Utility Duty Triple Trolley - Push/Pull Handle - 500 lb Load Capacity - 5" Caster Size - Plastic, Structural Foam - 20.50" Width x 32.50" Height - Beige, Green - 1 Carton
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Product Color | Beige ~ Green |
| Product Material | Plastic ~ Structural Foam |
| Product Name | Utility Duty Triple Trolley |
| Width | 20.5" |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Caster Size | 5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 32.5" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Trucks |
Description
Standard-duty Triple Trolley efficiently transports large bulky loads and then folds flat for easy storage. Three-position, user-friendly handle lets you push, pull or fold flat for use as a dolly. Nonskid platform surface helps prevent load shifting. Sturdy structural foam deck won't rust, dent, chip or peel. Tough plastic construction is easy on walls and doors. 5" diameter casters are nonmarking. Capacity is 500 lb.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
