<
>
Rubbermaid Commercial Wavebreak 44-Quart Side Press Mopping System - Plastic, Steel - 17" Width x 24" Depth x 38" Height - Yellow - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic ~ Steel |
| Product Name | Wavebreak 44-Quart Side Press Mopping System |
| Width | 17" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 38" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
Side-press combo offers a massive capacity for large commercial cleaning jobs. WaveBrake mop bucket and high-efficiency wringer system reduces splashing for a safer environment, cleaner floors and improved productivity. Foot-pedal water evacuation means no lifting is required for worker well-being. System lasts 58 times longer than comparative wringers. It is tested to exceed 50,000 wringing cycles; average wringers perform approximately 860 cycles. Side-press combo is made with premium tubular steel and structural web-molded plastic.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
