‹ Prev
Next ›
Safco Bosk Stack Chair - Espresso Seat Color - Plywood Seat Material - Espresso Back Color - Plywood Back Material - Chrome Plated Steel Frame Material - Four-legged Base - 2 / Carton
- Fluid wood design with a bent beechwood seat and back with chrome steel frame.
- Perfect for waiting and lounge areas, café areas and in-between spaces.
- Stacks up to eight high.
- Packed two per carton.
Product Details
General Information
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Chrome Plated Steel |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | Bosk Stack Chair |
| Width | 19.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Height | 33.5" |
| Features | Comfortable ~ Lightweight |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Country of Origin | Poland |
| Depth | 18" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Bosk Wood Stack Chair is classic and versatile, featuring a fluid wood design with a bent plywood seat and back accented by a chrome-plated steel frame. This plywood chair is comfortable and lightweight so it's perfect for waiting and lounge areas, cafe areas and in-between spaces. It cuts a striking silhouette in any office, break area or lobby. The chair is also great for individual placement or to combine with existing furniture. Chairs stack up to eight high.
Alternative Products
Reviews
No Reviews