‹ Prev
Next ›
Safco Medina Box/Box/File Skinny Pedestal - 23" Width x 10.8" Depth x 24.5" Height - 2 x Drawer(s) for Box, File - Letter, Legal - 20 lb Load Capacity - Freestanding, Adjustable Height, Locking Casters - Walnut - Laminate - Assembly Required
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Product Material | Laminate |
| Product Color | Walnut |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Medina Box/Box/File Skinny Pedestal |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Application/Usage | File Storage |
| Country of Origin | China |
| Depth | 10.8" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Height | 24.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Freestanding ~ Adjustable Height ~ Locking Casters |
| Drawer Type | Box ~ File |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Mobile Skinny Pedestal matches Gray Steel components in both the Safco Medina and Aberdeen collections. Pedestal fits easily under Medina height-adjustable desks and returns for easily accessible storage. File drawer holds letter-size or legal-size, side-to-side filing. Two box drawers offer a convenient depth for keeping supplies handy. Pedestal rolls easily on five casters with three locking casters to keep it in place.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews