‹ Prev
Next ›
Safco PlanMaster Adjustable Drafting Table Base - Black Base - Height Adjustable - 29.50" to 37.50" Adjustment - 37.50" Height x 43" Width x 29.50" Depth - Assembly Required - 1 Each
- Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH.
- Heavy-gauge steel for strength and stability.
- Spring-assisted height adjustment.
- Allows top to tilt up to 50°.
- Provides height and angle adjustment of traditional 4-post table.
- Compatible with 48" and 60" tops.
Product Details
General Information
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | Yes |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Product Name | PlanMaster Adjustable Drafting Table Base |
| Width | 43" |
| Depth | 29.50" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Durable ~ Heavy Duty |
| Height | 37.50" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Tables |
Description
42-1/8" wide x 29-1/2" deep black PlanMaster Drafting Table Base provides the height and board angle adjustment of a traditional four-post table. Features a heavy-duty steel construction for strength and stability, and adjusts its top from 29-1/2" to 37-1/2" in height with a convenient spring-assisted mechanism. Angle adjusts its top up to 50 degrees for custom comfort. Base and tabletop are sold separately, so you need to order both.
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews