- Handle extends to 40" working height; when folded, truck collapses to only 16" high for compact storage.
- Quick-release mechanism to unfold handle.
- 7" diameter solid rubber tires.
- Rated up to 1000 lbs.
<
>
Safco Stow-Away Platform Hand Truck - Tubular Handle - 1000 lb Load Capacity - 4 Casters - 7" Caster Size - Aluminum - 24" Width x 39" Depth x 40" Height - Aluminum Frame - Silver - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 1000 lb |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Product Name | Stow-Away Platform Hand Truck |
| Width | 24" |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 7" |
| Depth | 39" |
| Country of Origin | China |
| Height | 40" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Trucks |
Description
Platform Truck features lightweight, aluminum frame and decking. Handle unfolds to 40” working height; when folded, truck collapses to only 16” high for compact storage. Quick-release mechanism to unfold handle. 7” diameter solid rubber tires for easy transportation. Rated up to 1000 lbs.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
