‹ Prev
Next ›
Safco Value Mate Bookcase - 31.8" Width x 13.5" Depth x 80" Height - 6 x Shelf(ves) - Gray - Steel, Fiberboard, Plastic - Assembly Required
- Shelves and exterior constructed of steel.
- Back constructed of fiberboard.
- 12 deep bookshelves.
- Shelves adjust in 1 increments during assembly.
- Plastic, snap-in radius corners for easy assembly.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Adjustable Shelves | 5 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Product Material | Steel ~ Fiberboard ~ Plastic |
| Product Color | Gray |
| Total Number of Shelves | 6 |
| Product Name | Value Mate Bookcase |
| Width | 31.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Book Storage |
| Country of Origin | Thailand |
| Depth | 13.5" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 80" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Accessories |
Description
The ValueMate Economy Bookcase is a workspace organizer with steel-constructed shelves and exterior. With a fiberboard backing, the bookshelf offers 12 deep bookshelves that can adjust in 1 increments during assembly. Plastic, snap-in radius corners provide speedy assembly. Fixed bottom and top shelves.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews