- Dual-cut notches, one on each side.
- Patented recessed-blade design.
- Ergonomically contoured handle.
- Lanyard hole.
<
>
Klever Kutter Safety Cutter, 3 Razor Blades, 1" Blade, 4" Plastic Handle, Red
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Recycled | No |
| Product Name | Disposable Carton Opener |
| Width | 2.8" |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.sanjamar.com |
| Features | Contoured Grip ~ Disposable ~ Dual Blade ~ Dishwasher Safe |
| Height | 8.3" |
| Length | 0.5" |
| Manufacturer | San Jamar |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | San Jamar |
| Type | Craft Tools |
Description
Dual-cut notches, one shallow hook on each side, extends cutter's use life. Patented recessed-blade design eliminates the potential for employee injury while protecting carton contents from damage. Ergonomically contoured handle provides a great fit for adult hands. Lanyard hole enables easy utility belt and pegboard storage.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
