‹ Prev
Next ›
Satco 28W T8 4100K Fluorescent Tube - 28 W - T8 Size - Cool White Light Color - G13 Base - 24000 Hour - 4100°K Color Temperature - 85 CRI - 30 / Carton
Product Details
General Information
| Maximum Tube Life | 24000 Hour |
| Maximum Tube Power | 28 W |
| Light Color | Cool White |
| Color Rendering Index | 85 |
| Base | G13 |
| Bulb Size Standard | T8 |
| Color Temperature | 6920.3°F (3826.8°C) |
| Country of Origin | Comoros |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.satco.com |
| Product Name | 28-watt 48" T8 Fluorescent Tube |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
Product Information
| Brand | Satco |
| Type | Fluorescent Tube |
Description
These long-lasting, 48" fluorescent bulbs consume just 28 watts of energy to create 2,725 lumens of cool, white light. Designed to provide you with 24,000 hours of light, these T8 fluorescent bulbs use medium bi-pin sockets to connect to fixtures. Fluorescent bulbs are rated at 4,100 Kelvin and have a CRI of 85. TCLP compliant and meets RoSH standards.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews