‹ Prev
Next ›
Satco 54W T5 3500K Fluorescent Tube - 54 W - T5 Size - Neutral White Light Color - G5 Base - 24000 Hour - 3500°K Color Temperature - 85 CRI - 40 / Carton
Product Details
General Information
| Maximum Tube Power | 54 W |
| Maximum Tube Life | 24000 Hour |
| Light Color | Neutral White |
| Color Rendering Index | 85 |
| Base | G5 |
| Bulb Size Standard | T5 |
| Color Temperature | 5840.3°F (3226.8°C) |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.satco.com |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Name | T5 54-watt 3500K Fluorescent Tube |
Product Information
| Brand | Satco |
| Type | Fluorescent Tube |
Description
High-performance, 54-watt fluorescent tube delivers neutral white light and a high output of 5000 lumens for approximately 24,000 hours. Rated at 3500 Kelvin, the T5-shape tube light radiates neutral light and offers a CRI of 85 and a miniature bi-pin base. Actual length is 48-4/5" , but it is considered 48". Fluorescent tube is TCLP compliant and meets RoHS standards.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews