‹ Prev
Next ›
HON 4040 Series High Density Olson Stacker Chair - Onyx Seat Color - Plastic Seat Material - Onyx Back Color - Plastic Back Material - Chrome Frame Color - Steel Frame Material - 4 / Carton
- For any organization seeking top performance for the price
- Ideal for multi-purpose rooms, training rooms, conference centers, breakrooms and cafeterias
- Easy to stack, store and rearrange in rooms where people assemble for discussions or meetings
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Armrest | No |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Name | 4040 Series High Density Olson Stacker Chair |
| Width | 19.1" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 21.6" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Height | 30.6" |
| Features | Glide ~ Handle ~ Sturdy |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Sculpted for support, Olson high-density stackers are proven performers. Tailored shells look light and graceful while delivering amazing lumbar support. Chairs stack up to 12 high on the floor or up to 40 high on their specially designed cart. Order Cart Model 4043 (sold separately) for stacking and transport. Chair weight capacity is up to 300 lb. Shell color of seat and back is Onyx.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews