‹ Prev
Next ›
Lorell Oversize Stack Chairs with Arms - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Vinyl Back Material - Steel Frame Material - Four-legged Base - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Oversize Stack Chairs with Arms |
| Width | 25.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 25" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 35.5" |
| Features | Upholstered Back ~ Durable ~ Antimicrobial |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Oversized stack chairs with fixed, nylon-covered arms are weight-tested to hold 500 lb. to accommodate all visitors or participants. 3-1/2" thick seat and back are upholstered in antimicrobial vinyl to protect the product from germs and prolong its life. Seat measures 21" wide x 15" deep while the back size is 20-1/2" wide x 19-1/2" high. Durable, 18-gauge steel frame with four-leg base is powder-coated in black for durability. Chairs stack five high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews