‹ Prev
Next ›
Iceberg CafeWorks Cafe Chairs - 2/CT - Black Seat Color - Polyethylene Seat Material - Polyethylene Back Material - Powder Coated Steel Frame Material - Four-legged Base - Graphite - 2 / Carton
- Seating is 18" high and is ideal for Café tables.
- Contemporary design and neutral coloring matches any décor.
- Contoured seating and backing for ergonomic comfort.
- Resists dents, scratches and stains.
- Low maintenance and easy to clean.
- Made with blow-molded high-density Polyethylene.
Product Details
General Information
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | No |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Graphite |
| Product Name | CafeWorks Cafe Chairs - 2/CT |
| Width | 21" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 19" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 32" |
| Features | Dent Resistant ~ Scratch Resistant ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.icebergenterprises.com |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
Product Information
| Brand | Iceberg |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Comfortable seating for creating, collaborating and coffee. Contemporary ergonomic design with seat pan and back constructed of blow molded high-density polyethylene. Durable, dent-resistant and easy-to-clean. Heavy gauge powder coated 1" steel tube frame. Supports up to 225 lbs. 18" seat height. Perfect complement to CaféWorks Tables.
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews