‹ Prev
Next ›
Lorell Molded Stacking Chairs - Black Seat Color - Polypropylene Seat Material - Black Back Color - Polypropylene Back Material - Black, Powder Coated Frame Color - Metal Frame Material - Arched Base - 1 Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Base Shape | Arched |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Assembly Required | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Contoured |
| Product Name | Molded Stacking Chairs |
| Width | 19.3" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 19.3" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 31" |
| Features | Sturdy ~ Contoured Back ~ Durable |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Sturdy stacking chairs feature injection-molded plastic back and seat that are contoured for a supportive fit. Tubular metal frame features a black powder-coat finish for durability. Arched legs make the chair more stable. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews