Lorell File/File Lateral File Combo Unit
Product Details
General Information
| Finishing | Baked Enamel |
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | File/File Lateral File Combo Unit |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Size Supported | Legal ~ Letter ~ A4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Application/Usage | Binder ~ File ~ Printer |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 18.6" |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 60" |
| Features | Cable Management ~ Leveling Glide ~ Adjustable Glide ~ Locking Drawer ~ Durable ~ Ball-bearing Suspension |
| Drawer Type | Box ~ File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Combo unit combines a lateral file, bookcase and printer stand in one space-saving design. The lateral file drawer is on the bottom under two box drawers, one fixed shelf and one adjustable shelf. Both shelves allow binder storage. The top shelf adjusts 8" so you can customize your display space. Two knockouts in back panel offer easy cable management. File drawer accepts letter-size, legal-size or A4-size hanging file folders. A core-removable lock with dual locking bars secures all the drawers. The drawers also feature full-width pulls and precision steel ball-bearing suspension. Steel construction has a baked enamel finish for durability. 36" wide combo unit is also equipped with adjustable leveling glides for stability on uneven surfaces and meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.