‹ Prev
Next ›
Lorell Thickly Padded Guest Chair - Mahogany Frame Color - Wood Frame Material - Four-legged Base - Black - Leather - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Wood |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Seat Feature | Padded |
| Product Name | Thickly Padded Guest Chair |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25" |
| Height | 35.5" |
| Features | Padded Back ~ Comfortable ~ Adjustable Leveler ~ Durable ~ Locking Mechanism ~ Sturdy |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
With a sturdy wood frame in Mahogany, this guest chair provides inviting seating for your reception area or office. Seat is thickly padded for enhanced comfort. The padded back features built-in lumbar support. Wood frame and arm construction provides durability and strength. Adjustable leg sliders on the four-leg base allow leg leveling on uneven floors. Easily assemble chair using the chair's unique locking system. Assembly requires no tools.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews