‹ Prev
Next ›
Lorell Deluxe Guest Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - Four-legged Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Deluxe Guest Chair |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.5" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 35.8" |
| Features | Comfortable ~ Upholstered Back ~ Padded Back ~ Upholstered Arm ~ Nailhead Trim ~ Sturdy |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Guest chair offers luxurious seating to enhance your waiting room or office. Let your guests enjoy the comfort of a cushioned seat and back upholstered in bonded leather. Wooden arms feature upholstered arm pads and nail head trim. Sturdy base is also made of wood and equipped with four legs for stable seating.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews