‹ Prev
Next ›
Lorell Breathable Mesh Guest Chair - Periwinkle Blue Seat Color - Fabric Seat Material - Black Frame Color - Steel Frame Material - Armrest - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Breathable Mesh Guest Chair |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 32" |
| Features | Breathable ~ Comfortable ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 9" |
| Country of Origin | Taiwan |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Inviting guest chair features a breathable mesh back and cushioned seat upholstered for comfortable seating in your waiting room or office. Chair is stackable up to four high for convenient, short-term or long-term storage. Black steel frame is powder-coated for durability. Weight capacity is 275 lb. The 3.5" thick seat measures 18.1" wide x 18.9" deep x 18.9" high. Back size 17.9" wide x 2" thick x 16.9" high. Chair is Greenguard compliant.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews