‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Stackable Guest Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Frame Color - Steel Frame Material - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Mesh Back Stackable Guest Chair |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 9" |
| Height | 32" |
| Features | Comfortable ~ Durable ~ Breathable |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Inviting guest chair features a breathable mesh back and cushioned seat upholstered in black fabric for comfortable seating in your waiting room or office. Chair is stackable up to four high for convenient, short-term or long-term storage. Black steel frame is powder-coated for durability. Weight capacity is 275 lb. The 3.5" thick seat measures 18.1" wide x 18.9" deep x 18.9" high. Back size 17.9" wide x 2" thick x 16.9" high. Chair is Greenguard complaint.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews