‹ Prev
Next ›
Lorell Chadwick Series Guest Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Frame Color - Steel Frame Material - Black - Steel, Leather - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel ~ Leather |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Chadwick Series Guest Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28" |
| Height | 35" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive guest chair offers a sophisticated look for any lobby, reception area or conference room. Design features fully upholstered seating with black, split leather for a rich classic look. Guest chair features stylish open loop arms and a black steel frame. Seat height is 18-3/4". Chair meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews