‹ Prev
Next ›
Lorell Accession Club Chair - Four-legged Base - Tan - Bonded Leather - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Beige |
| Assembly Required | No |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Club Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Name | Accession Club Chair |
| Width | 34.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 36" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Comfortable ~ Sturdy |
| Height | 31.3" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Chair is part of the Lorell Reception Seating Collection that is made with an open, inviting modern design and bonded tan leather. Back meets the seat at a slight obtuse angle for a relaxing wait. Sides rise for armrests. Comfortable, thick foam cushions are CA117 fire-retardant. Four sturdy, wooden legs with a Mahogany finish support the chair. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews