‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series 22" Commercial-Grade Vertical File Cabinet - 15" Width x 22" Depth x 40.2" Height - 3 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Ball-bearing Suspension, Removable Lock, Pull Handle, Wire Management - Black - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Fortress Series 22" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Width | 15" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 22" |
| Manufacturer | Lorell |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 40.2" |
| Drawer Type | File |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Removable Lock ~ Pull Handle ~ Wire Management |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Commercial-grade, three-drawer vertical file features superior, ball-bearing slide suspension. Steel ball bearings provide the ultimate in smooth and quiet drawer performance. Even when fully loaded, these file drawers open with ease. Factory-installed, core-removable lock allows optional one-key convenience for multiple files. High-sided drawers accept letter-size, hanging file folders. Adjustable wire followers keep files upright. Design also includes an aluminum label holder for easy referencing and convenient pull handle on each drawer. 22" deep Fortress Series Vertical File is made of heavy-gauge steel with recycled content. Nonporous surface is easy to clean and disinfect.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews