‹ Prev
Next ›
Lorell Slim Hanging Tower File Cabinet with Concealed Drawer - 10" Width x 20" Depth x 19.2" Height - Letter, Legal - Vertical - Casters, Compact, Storage Space, Hanging Rail, Key Lock - Silver - Powder Coated - Metal - Recycled
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Slim Hanging Tower File Cabinet with Concealed Drawer |
| Width | 10" |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File ~ Supplies ~ Office |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 20" |
| Height | 19.2" |
| Features | Casters ~ Compact ~ Storage Space ~ Hanging Rail ~ Key Lock |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Slim Hanging Pedestal is a compact alternative to standard pedestals and great for sit-to-stand workstations. Slim design provides storage space for files and supplies without sacrificing valuable square footage. The metal pedestal also includes hangrails for letter-size or legal-size filing. Pedestal must be attached to a desk or worksurface with included mounting hardware. It is not freestanding.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews