‹ Prev
Next ›
Lorell Premium Box/Box/File Mobile File Cabinet with Arch Pull - 15" Width x 22.9" Depth x 27.7" Height - 3 x Drawer(s) for Box, File - Letter - Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Pencil Tray - Black - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Premium Box/Box/File Mobile File Cabinet with Arch Pull |
| Width | 15" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | Letter |
| Height | 27.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Drawer Type | Box ~ File |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Drawer Extension ~ Durable ~ Pencil Tray |
| Manufacturer | Lorell |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | File |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 22.9" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Premium mobile pedestal file features durable construction to withstand intense daily use. Two box drawers include a pencil tray and one divider per drawer to help organize your supplies and belongings. The file drawer accommodates letter-size, hanging file folders with the included hangrails. Secure the contents with the core-removable lock. Premium arch drawer pulls and clean style integrate with most office environments. Precision ball-bearing suspension and full drawer extension deliver optimal performance. Counterweight guards against tipping. Greenguard Gold certified pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews