‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet - 18" Width x 26.5" Depth x 61" Height - 5 x Drawer(s) for File - Legal - Vertical - Ball-bearing Suspension, Security Lock, Heavy Duty - Putty - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Putty |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Product Name | Fortress Series 26-1/2" Commercial-Grade Vertical File Cabinet |
| Width | 18" |
| Media Size Supported | Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 26.5" |
| Country of Origin | Mexico |
| Height | 61" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Security Lock ~ Heavy Duty |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Commercial-grade vertical file features five high-sided drawers that accommodate legal-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews