‹ Prev
Next ›
Lorell Executive Upholstered Mid-Back Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Fabric Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Executive Upholstered Mid-Back Chair |
| Width | 26.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.5" |
| Country of Origin | China |
| Features | Padded Back ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Height | 38.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive mid-back chair is a fully upholstered with black fabric and 3" thick back cushion for comfortable seating while you work. Black frame offers stylish, fixed, nylon open-loop arms and a five-star nylon base with dual-wheel hard casters for easy mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. With the tilt functions, you can easily lean the chair back or lock out the tilt function when the chair is in the upright position. Weight capacity is 275 lb. Seat size is 20-1/2" wide x 20" deep. Back dimensions are 20" wide x 25-1/2" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews