‹ Prev
Next ›
Lorell Executive Mesh Mid-Back Office Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Executive Mesh Mid-Back Office Chair |
| Width | 28" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 28.5" |
| Features | Comfortable ~ Padded Armrest ~ Tilt Tension ~ Breathable ~ Handle ~ Tension Control |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 25.8" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive mid-back chair offers a breathable mesh back; height-adjustable, Variable-Resistance Lumbar (VRL) support; and upholstered cushioned seat to enhance your comfort. Simple tilt mechanism can raise or lower the seat to your desired height using the handle. Increase or decrease the tilt tension with the knob control. Functions also include 360-degree swivel and height-adjustable arms with soft polyurethane pads. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews