‹ Prev
Next ›
Lorell 19" File/File Mobile File Cabinet with Recessed Pull - 15" Width x 19" Depth x 28" Height - 2 x Drawer(s) for File - Letter - Locking Casters, Security Lock, Ball-bearing Suspension - Black - Powder Coated - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | 19" File/File Mobile File Cabinet with Recessed Pull |
| Width | 15" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 19" |
| Country of Origin | Mexico |
| Height | 28" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Locking Casters ~ Security Lock ~ Ball-bearing Suspension |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Mobile pedestal offers a file/file drawer configuration for plenty of filing space. Factory-installed, core-removable lock secures all drawers. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer access to file drawers. Each file drawer accommodates letter-size hanging folders with tabs. Drawer fronts have color-matched, recessed handles. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Pedestal is made of steel and offers a 19" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews