‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Storage Cabinet - 36" Width x 18" Depth x 42" Height - 3 x Shelf(ves) - Recessed Locking Handle, Hinged Door, Durable, Sturdy, Adjustable Shelf - Light Gray - Powder Coated - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Light Gray |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | Fortress Series Storage Cabinet |
| Width | 18" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 36" |
| Height | 42" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Recessed Locking Handle ~ Hinged Door ~ Durable ~ Sturdy ~ Adjustable Shelf |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Storage cabinet offers a sturdy, private storage space for your office. Secure your belongings using the contemporary, three-point, recessed locking handle with keys. Durable cabinet is made of welded steel and holds 180 lb. per shelf, evenly distributed. Two shelves are fully adjustable in 2" increments. The bottom shelf is fixed. Welded steel construction has a powder-coat finish to make it last longer. 42" high cabinet also features two sets of hinges per door and meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews