‹ Prev
Next ›
Lorell Upholstered Guest Chair with Arms - Black Seat Color - Black Frame Color - Steel Frame Material - Four-legged Base - Black - Armrest - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Upholstered Guest Chair with Arms |
| Width | 23.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 23.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 33" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Stackable guest chair with arms and casters allow quick configuration of seating. Fully upholstered backs and seats are cushioned for comfort. Chairs stack four high and offer 1-1/2" hooded dual-wheel casters for easy mobility. Sturdy steel frame has a black powder-coat finish and a 275 lb. capacity. Seat measures 17-1/2" wide x 17" deep. Back dimensions are 18" wide x 13-3/4" high. Guest chair meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews