‹ Prev
Next ›
Lorell Heavy-duty Standard-height Stack Chairs - Plastic Seat Material - Plastic Back Material - Steel Frame Material - Black - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Heavy-duty Standard-height Stack Chairs |
| Width | 21.3" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26.1" |
| Height | 34" |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Heavy-duty chairs stack easily for compact storage. Stack up to 12 chairs. The seat and back are made of an injection-molded plastic for easy-to-clean seating. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Frame is made of sturdy, thick steel with a black finish. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews