‹ Prev
Next ›
Lorell Heavy-duty Blow-Molded Folding Chairs - Light Gray Seat Color - Polyethylene Seat Material - Light Gray Back Color - Polyethylene Back Material - Dark Gray Frame Color - Steel Frame Material - Steel, Polyethylene - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Material | Steel ~ Polyethylene |
| Product Name | Heavy-duty Blow-Molded Folding Chairs |
| Width | 18.5" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 21.9" |
| Country of Origin | China |
| Height | 33.1" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Folding chairs feature a heavy-duty tubular frame and high-density polyethylene back and seat. Frame is made of steel with a powder-coat finish.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews