‹ Prev
Next ›
Lorell Padded Seat Folding Chairs - Beige Seat Color - Vinyl Seat Material - Beige Frame Color - Steel Frame Material - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Product Name | Padded Seat Folding Chairs |
| Width | 19.4" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 18.3" |
| Country of Origin | China |
| Height | 29.6" |
| Features | Padded |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Folding chair features a padded vinyl seat, riveted U-braces between front and back legs and powder-coated steel frame. 7/8" tubular frame with 5/8" leg connecting tube offers a lightweight design for easy setup. Endcaps on the legs protect floor surfaces. Weight capacity is 225 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews