‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Nesting Training/Guest Chairs - Fabric Seat Material - Powder Coated Frame Color - Metal Frame Material - Four-legged Base - Black - Mesh - Armrest - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Frame Material | Metal |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Mesh |
| Product Name | Mesh Back Nesting Training/Guest Chairs |
| Width | 24.4" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Foldable ~ Comfortable ~ Versatile |
| Height | 37" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back, fabric seat and armrests offer comfortable seating. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews