‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Guest Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Mesh Back Guest Chair |
| Width | 22.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22.6" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 32.1" |
| Features | Breathable |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Guest chair features a mesh back to mold to your natural curvature. The exhaust vent in the plastic cover under the fabric-upholstered, cushioned seat offers even more breathability. Nylon pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Use for your lobby or large meeting areas. Stack up to 4 high. Seat measures 18-3/4" wide x 18-3/8" deep x 18-1/8" high. Back size is 17-3/8" wide x 14" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews