‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Guest Chair with Casters - Black Seat Color - Fabric Seat Material - High Back - Square Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Square |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Mesh Back Guest Chair with Casters |
| Width | 22.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 32.1" |
| Features | Upholstered ~ Breathable |
| Depth | 22.6" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Guest chair with casters features a mesh back to mold to your natural curvature. The exhaust vent in the plastic cover under the fabric-upholstered, cushioned seat offers even more breathability. Nylon pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Casters allow easy movement and relocation. Use for your lobby or large meeting areas. Stack up to four high. Seat measures 18-3/4" wide x 18-3/8" deep x 18-1/8" high. Back size is 17-3/8" wide x 14" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews