‹ Prev
Next ›
Lorell ErgoMesh Series Mesh Back Guest Chair with Arms - Canyon Nugget Seat Color - Vinyl, Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Cantilever Base - Armrest - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | Cantilever |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | ErgoMesh Series Mesh Back Guest Chair with Arms |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.8" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 41" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Guest chair features a mesh back, upholstered seat and cantilever-style base. Ergonomically designed back cradles the natural curvature of a person's back. Arms adjust in width. Weight capacity is 275 lb. Chair meets/exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews