‹ Prev
Next ›
HON Nucleus Guest Chairs - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Four-legged Base - Armrest - 1 Each
- Constructed from innovative materials to deliver comfort from the inside out.
- Ideal for the office, multipurpose rooms, training rooms and common areas.
- Breathable four-way stretch mesh back cradles your spine.
- Back also pivots and flexes to your desired position.
- Stacks up to four high for quick rearrangement.
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Nucleus Guest Chairs |
| Width | 20.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 23.5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 36.3" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
HON® Nucleus seating is constructed from innovative materials to deliver comfort from the inside out. This fixed arm guest chair stacks up to four high, making it ideal not only for the office, but also for active rearrangement in multipurpose rooms, training rooms and common areas. Breathable four-way stretch mesh back cradles your spine. The back also pivots and flexes to the desired position.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews