‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Guest Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Nylon Back Material - Powder Coated Frame Color - Four-legged Base - Black, Gray - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Multicolor |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black ~ Gray |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Mesh Back Guest Chair |
| Width | 25" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 32" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Guest chair features a high-strength, elastic, nylon mesh back and fabric-upholstered seat. Arms are built into the powder-coated frame and covered with poly armrest. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews