‹ Prev
Next ›
Lorell Mobile Mesh Back Nesting Chairs - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Metal Frame Material - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Mobile Mesh Back Nesting Chairs |
| Width | 20.3" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 22.9" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 35.4" |
| Features | Breathable ~ Durable ~ Foldable ~ Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Mesh Back Nesting Chairs feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Breathable mesh back conforms to your body. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews