‹ Prev
Next ›
Lorell Upholstered Foldable Nesting Chairs - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Plastic Back Material - Metal Frame Material - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Upholstered Foldable Nesting Chairs |
| Width | 24.4" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 22.9" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 35.4" |
| Features | Breathable ~ Durable ~ Foldable ~ Comfortable ~ Easy Clean ~ Perforated |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Plastic Back Nesting Chairs feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Easy-to-clean plastic back is perforated for a stylish look. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews