‹ Prev
Next ›
Lorell Mobile Mesh Back Nesting Chairs with Arms - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Metal Frame Material - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Mobile Mesh Back Nesting Chairs with Arms |
| Width | 24.4" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22.9" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Breathable ~ Durable ~ Foldable ~ Comfortable |
| Height | 35.4" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Mesh Back Nesting Chairs with arms feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Breathable mesh back conforms to your body. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Arms have plastic arm caps. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews