‹ Prev
Next ›
Lorell Accession Club Chair with Tablet Tray - Black Seat Color - Leather Seat Material - Four-legged Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | Accession Club Chair with Tablet Tray |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 34.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 31.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Chair with a convenient writing tablet is part of the Lorell Reception Seating Collection that is made with an open, inviting modern design and bonded black leather. Mounted on the right arm, the tablet swings out for a versatile worksurface. Back meets the seat at a slight obtuse angle for a relaxing wait. Sides rise for armrests. Comfortable, thick foam cushions are CA117 fire-retardant. Four sturdy, wooden legs with a Mahogany finish support the chair. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews