‹ Prev
Next ›
Lorell Vuelo Modern Bonded-Leather Office Chairs - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Sled Base - Black - Leather - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Sled |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Padded Arm Guest Chair |
| Width | 35.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26.1" |
| Height | 35" |
| Features | Upholstered Arm |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Vuelo Modern Guest Chair features bonded leather upholstery over thickly cushioned seating for deluxe comfort and style. Fixed chrome steel arms also feature a soft upholstery pad. Sled base is made of steel with a shiny chrome finish. Weight capacity is 250 lb. Seat measures 19-1/8" wide x 17-3/4" deep x 18-1/8" high. Back dimensions are 20-1/14" wide x 22-1/4" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews