‹ Prev
Next ›
Lorell Stackable Mesh Back Guest Chair - Dillon Stratus Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - Powder Coated Steel Frame Material - Four-legged Base - Brown, Stratus - Armrest - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Brown ~ Stratus |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Stackable Mesh Back Guest Chair |
| Width | 25.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 32" |
| Features | Comfortable ~ Durable ~ Breathable ~ Stackable ~ Upholstered |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Inviting guest chair features a breathable mesh back and cushioned seat upholstered for comfortable seating in your waiting room or office. Chair is stackable up to four high for convenient, short-term or long-term storage. Black steel frame is powder-coated for durability. Weight capacity is 275 lb. The 3.5" thick seat measures 18.1" wide x 18.9" deep x 18.9" high. Back size 17.9" wide x 2" thick x 16.9" high. Chair is Greenguard compliant.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews