‹ Prev
Next ›
Lorell Training Room Guest Chairs - Canyon Fern Seat Color - Canyon Vinyl Seat Material - Powder Coated Black Frame Color - Metal Frame Material - Four-legged Base - 2 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Flippable ~ Cushioned ~ Anti-microbial |
| Product Name | Training Room Guest Chairs |
| Width | 24.6" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Height | 37" |
| Features | Comfortable ~ Swivel Caster ~ Durable ~ Versatile |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Mesh back and cushioned seat in Canyon Fern offer comfortable support. Seat is upholstered In Canyon Antimicrobial Healthcare Vinyl for enhanced longevity and comfort. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a black powder-coat finish for durability. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews