‹ Prev
Next ›
Lorell Training Room Guest Chairs - Forte Port Seat Color - Forte Fabric, Polyester Seat Material - Black Back Color - Powder Coated Frame Color - Metal Frame Material - Four-legged Base - 2 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | No |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Flippable |
| Product Name | Training Room Guest Chairs |
| Width | 24.6" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Height | 37" |
| Features | Comfortable ~ Swivel Caster ~ Durable ~ Stain Resistant |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back in black and fabric seat in Forte Port offer comfortable support. Made of 100 percent polyester, Forte fabric is stain-resistant to serve you longer. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews