‹ Prev
Next ›
Lorell Upholstered Stacking Chairs - Black Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Frame Color - Steel Frame Material - Charcoal Black - Vinyl, Steel - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Color Family | Black |
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Charcoal Black |
| Product Material | Vinyl ~ Steel |
| Product Name | Upholstered Stacking Chairs |
| Width | 18" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | China |
| Height | 34.5" |
| Features | Stackable ~ Durable |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Stack chairs are designed for reliable multipurpose use in almost any setting. Each chair is upholstered in black vinyl. Black frame is made with durable, 7/8" tubular steel to hold up to 250 lb. Design also features a 1-1/2" thick dome seat for added comfort. Chairs stack up to eight high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews