‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Hard Cover Composition Book
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Quality, wide-ruled paper makes note taking easy.
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.27" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book with 60 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is wide-ruled in blue and has a red margin line. Covers are made with a hard white board that is printed with a real marble-look pattern in black. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tapebound construction and not designed for sheet tearout.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews